«

»

Night of the living dead / Noc żywych trupów

Night of the living dead / Noc żywych trupówAbsolutna klasyka gatunku. Rodzeństwo Barbara i Johny udają się na wycieczkę w rodzinne strony. Podczas odwiedzin na grobie rodziców Johnny zostaje zaatakowany i zabity przez chodzącego trupa. Barbara ucieka i ukrywa się w opuszczonym domu, gdzie wraz z niewielką grupą przypadkowych ludzi musi zmierzyć się z nową, przerażającą rzeczywistością. Okazuje się bowiem, że w wyniku tajemniczego promieniowania umarli ożywają, i pragną jedynie świeżego, ludzkiego mięsa.

Hordy zombie szturmujące domostwo nie są jednak jedynym problemem żywych. Postawieni w ekstremalnej sytuacji ludzie, za wszelką cenę starają się przeżyć, ale czasami sami dla siebie stanowią największe zagrożenie.

Arcydzieło. Niskobudżetowa produkcja, pozbawiona spektakularnych efektów specjalnych, a jednak na zawsze wyznaczyła standardy dla tego typu obrazów. Chociaż fabuła wydaje się śmiesznie banalana, to G.Romero sprawił, że nawet „tajemnicze promieniowanie z wenus, ożywiające zmarłych pragnących ludzkiego mięsa” nie budzi zażenowania. Dzieje się tak dlatego, że tak naprawdę „Noc żywych trupów” to nie jest film o zombie. Stanowią one wyłącznie tło do analizy ludzkich zachowań w sytuacji ostatecznego zagrożenia

No dobra…Nie da się ukryć, że „Noc..” to jednak jest film o zombie;P. Tyle, że czasem większe napięcie wywołuje konflikt między bohaterami, niż obgryzanie ludzkiej ręki. Nawet gdyby motywem przewodnim filmu, zamiast żywych trupów, był kryzys paliwowy to i tak byłaby to uczta.

Night of the living dead / Noc żywych trupów
Reżyseria: George A. Romero
Obsada: Judith O’Dea, Duane Jones,Judith Ridley
Produkcja: USA 1968

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>